Lasersko skidanje dioptrije je pouzdana, efikasna i jednostavna procedura koja je potpuno bezbolna i trajno snižava ili eliminiše početnu dioptriju. Rezultat intervencije je povratak jasnog vida, bez naočara ili kontaktnih sočiva.
LASIK je metoda koja se najčešće koristi u svetu, zbog svoje preciznosti i tačnosti .Ako, međutim, imate “tanku” rožnjaču, na kojoj nije moguće uraditi klasičnu LASIK intervenciju, postoji rešenje uz pomoć metode PRK (photo refractive keratectomy).
Svaka osoba koja ima dioptriju od -10 do + 4 je verovatno pogodan kandidat za lasersko skidanje dioptrije. Međutim, neophodan je kompletan oftalmološki pregled da bi se ustanovilo da li je postoje neke opšte ili oftalmološke kontraindikacije za skidanje dioptrije. Osobama preko 45 godina života, ukoliko im se laserski skida dioptrija za daljinu, svakako će biti potrebne naočare za blizinu (čitanje).
Preoperativni pregled je obavezan, jer se njime ustanovaljava da li je zainteresovani kandidat ili ne za skidanje dioptrije, kao I koja bi se metoda mogla primeniti, uz saglasnost pacijenta.
Uslovi za obavljanje pregleda:
- Godine: minimum 21 godina
- Pacijent mora imati stabilnu dioptriju poslednjih godinu dana
- Osobe koje nose meka kontaktna sočiva prave pauzu u nošenju od 7 dana, a one
- koje nose tvrda ili rigidna gas-propustljiva kontaktna sočiva 30 dana pre pregleda i 30 dana pre intervencije.
Trajanje pregleda: 1 čas
Pregled obuhvata:
– opšte i oftalmološke anamneze
– automatske refraktokeratometrije (ARK)
– određivaja najbolje korigovane vidne oštrine
– Širmerovog testa (ispituje sekreciju suza)
– pregleda prednjeg segmenta oka
– merenja očnog pritiska
– pregleda očnog dna na široku zenicu
– pregleda prednjeg segmenta oka na Allegro Oculyzer-u, kojim se snima topografija rožnjače i ispituje da li je rožnjača dobro građena za intervenciju laserskog skidanja dioptrije ili ne.
INTERVENCIJA
LASIK je postupak koji se sastoji od dva koraka.
- Specijalnim instrumentom koji se zove mikrokeratom se odvaja tanak površni sloj rožnjače koji se naziva “flap”.Postupak je automatizovan, bezbolan i traje nekoliko sekundi. Nakratko se vid zamagljuje I oseća povećanje pritiska u oku.
- Nakon toga se podiže “flap” i ispod njega se Excimer laserom remodelira stroma rožnjače.Lekar će Vas zamoliti da se skoncentrišete i da gledate u svetlosni marker.Tada počinje dejstvo lasera koji remodelira stomu rožnjače u trajanju od 30 do 60 sekundi.Nakon toga se “flap” vraća na svoje mesto, ukapavaju antibiotske kapi i aplikuje terapeutsko sočivo u oko.Ovo predstavlja kraj intervencije.
PRK (Fotorefraktivna keratektomija) koristi istu tehnologiju Excimer lasera da preoblikuju rožnjaču. Međutim, ona se obavlja na površini oka i nema stvaranja “flapa”.Napre se ukloni sloj epitela kako bi se došlo do strome a onda se po istom principu, kao kod LASK-a , laserom remodelira stroma rožnjače.Na kraju se aplikuju antibiotske kapi i terapeutsko sočivo u oko.
- Zahvaljujući excimer laseru koji je revolucionarni proizvod visoke tehnologije moguće je ukloniti mikroskopske deliće tkiva iz sloja strome rožnjače, bez oštećenja okolnog tkiva rožnjače i bez toplotnog zračenja.
- Frekvencija excimer lasera je 400Hz, što znači da je sama procedura brza i bezbedna.
- oko 15 minuta po oku, a samo delovanje lasera najviše 1 minut
Preporučuje se odmor i mirovanje kod kuće oko nedelju dana, iako se mnogi pacijenti vraćaju na posao već sledećeg dana.
Prvih par dana nakon operacije moguć je osećaj blagog bola i neprijatnosti u operisanom oku, suženje i blago grebuckanje oka.
Takođe je moguće da prvih par dana vid bude blago zamagljen i da postoji lako zablještenje, kada se gleda u svetlo. Prva kontrola je sutradan.
Nakon PRK metode u oči se kapaju kapi 3 meseca, dok se nakon LASIK metode kapi kapaju 1 mesec. Krajnji ishod je isti za LASIK i PRK a vidna oštrina se postepeno poboljšava, mada malo sporije kod PRK metode.
Nakon mesec dana od intervencije se postiže potpuno jasan vid.
- Naočare idu u istoriju…
Photo by Scot Van Daalen on Unsplash