Botoks ili Botulinum toxin A je produkt specifičnih bakterija – clostridium botulinum, koje izazivaju trovanje hranom zvano botulizam. Otrov koji proizvode ove bakterije spada medju najtoksičnije, ali nakon farmakoloških obrada u medicinske svrhe koristi se prečišćena, slabo koncentrovana forma toksina kao deo zvaničnih terapija kod mnogih oboljenja.
Ubrizgavanje botoksa u malim dozama u specifične mišiće od strane edukovanog lekara, blokira hemijske signale i onemogućava preterane kontrakcije mišića, a samim tim i nastajanje bora na regijama lica.
Zašto uraditi tretman botoksom?
Koža lica oslikava pokrete naših mišića usecajući bore. Blokiranjem rada odredjenih mišića, nestaju bore na koži, a već duboko urezane bore značajno se ispravljaju.
Kada je tretman botoksom dobar izbor?
Asimetrija kapaka ili obrva.
Brazde na čelu.
Bore u uglovima i oko očiju.
Vertikalne bore na čelu, izmedju obrva kao i bore na nosu i oko nosa.
Prevencija nastanka dubokih bora.
Injekcije botoksa se ne apliciraju u mišić podizač obrva, tako da osoba zadržava potpuno prirodan izraz lica, sa uobičajenim pomeranjem obrva.
Da li je bezbedan tretman botoksom?
Injekcije botoksa su potpuno bezbedne kada ih aplicira edukovan i iskusan lekar.
Botulinum toxin A koristi se od 1980 godine za za tretiranje različitih poremećaja mišića u neurologiji i oftalmologiji. 1987 dobio je i odobrenje od Svetske zdravstvene organizacije – FDA za bezbedno i efikasno korišćenje kod uzrasta od 18 do 65 godina u tretmanu blagih i izraženih bora na čelu, izmedju obrva i oko očiju. Do danas postoje samo dva odobrena preparata – Dysport i Botox (Allergan).
Moguće komplikacije nakon tretmana botoksom
Modrica na mestu uboda koja prolazi za pet do sedam dana.
Glavobolja ili mučnina – prolazna za 24 do 48 sati, najčešće pri prvoj aplikaciji.
Privremena slabost mišića i pad obrva traje do 3 meseca i predstavlja grešku lekara.
Rezultati tretmana botoksom
Rezultat primene botoksa primetićete već nakon nekoliko dana ali puno dejstvo nastaje nakon deset dana od apliciranja injekcija.
Aplikacijom umerene količine botoksa zadržava se potpuno prirodan izraz lica, i ni jedan antirid ili krema ne može sa takvim efektom odložiti formiranje i produbljivanje bora na licu.
Dejstvo aplikacije botoksa traje četiri do šest meseci, nakon čega se mišić u potpunosti oporavlja. Nakon toga, tretman se može neograničeno puta ponavljati bez ikakvih kontraindikacija.
Takodje, tretmani mogu biti prekinuti svakog trenutka bez ikakve bojazni da će na licu nastati bilo kakve posledice.
Fileri
Faktori iz životne sredine, poput izlaganja suncu, zagađenje i slobodni radikali, utiču na prirodan proces starenja, pa nivo hijalurosnke kiseline koji se prirodno nalazi u našoj koži s godinama se smanjuje. Na taj način naša koža postaje suvlja, tanja i gubi elastičnost. Zbog ovih promena, linije i bore počinju da se pojavljuju na našoj koži. Sa hijaluronskim filerima neoperativno možemo otkloniti ove promene i poboljšati opšti izgled kože.
Hijaluronski kiselina je prirodna komponenta našeg tela i neophodna je za održavanje vlažnosti, čvrtsine i elastičnosti kože. Prednost upotrebe hijalurosnkih filera je nehiruški tretman sa odmah vidljivim rezultatima.
Hijaluronski fileri predstavljaju hijaluronsku kiselinu u obliku gela. Hijaluronska kiselina je sastojak svakog organizma, i preko 50% hijaluronske kiseline svakog organizma se nalazi u koži. Snažno vezivanje vode je jedna od odlika hijaluronske kiseline, pa se osim za filere koristi i kao sredstvo koje je neizbežan deo kvalitetne kreme za lice.Hijaluronski fileri se mogu injektirati u svim regijama lica, a osim lica svoje mesto mogu pronaći i u tretiranju regija na vratu, dekolteu ili šakama.
Uglavnom se koristi za popunjavanje bora na licu i za korekciju usana.
Mezoniti su vlakna koja se razgrađuju u koži. 3D mezoniti se pod kožu uvode tankom, dugačkom iglom. Potrebno je 6 do 9 meseci da se niti razgrade i za to vreme se oko niti stvara novi kolagen. U odnosu na indikacije pravi se mreža niti te se na taj način zateže koža, uklanjaju se bore i višak kože i koža se može preoblikovati.
4D Mezoniti su tretman gde se kombinuje aplikacija mezoniti uz dodavanje legalno injektabilnih RRS mezokoktela za maksimalan lifting efekat. Koristi se koktel RRS Tensor Lift (CE Class III) specijalno formulasan za zatezanje opustene kože. RRS Tensor Lift u sebi ima hijaluronsku kiselinu, DMAE za zatezanje kože + biorevitalizujući kompleks pa je ova kombinacija odlična za zetanje kože i popunjavanje bora. U kombinaciji za mezonitima rezultati su dugotrajni i postiže se potpuno prirodan izgled.
Pre tretmana mezonitima potrebno je u konsultaciji sa lekarom odrediti tačnu regiju koju želimo tretirati. Isto tako vaš lekar će vas obavestiti o pripremi pre tretman. Pre uvođenja mezoniti nanosi se lokalni anestetik kako bi se izbegle eventualne neprijatnosti ili bol izazvani uvođenjem igala pod kožu. Prema željenim rezultatima i regiji koja se tretira se uvodi određen broj igala pod kožu koje se potom vade a niti ostaju u koži. Na mestu uboda ostaju samo male tačkice koje se povlače posle par sati. Rezultati su odmah vidljivi ali pun efekat se postiže tek posle mesec i po, dva. Pošto se mezoniti postepeno razgrađuju pa samim tim se i kolagen postepeno stvara dobija se potpuno prirodan izgled bez gubljenja mimike.
Lipoliza je medicinska procedura topljenja i uklanjanja neželjenih masnih naslaga na telu, pomoću koje možemo izmeniti oblik delova tela ili lica.
Na kojim delovima tela se lipoliza najčešće primenjuje?
Lipolizu najčešće koristimo na delovima tela koji se upornim vežbanjem ili dijetom ne mogu adekvatno oblikovati. U najvećem broju slučajeva metoda se primanjuje na butinama, stomaku, bokovma, zadnjici i podbradku.
Koje se supstance koriste prilikom tretmana?
Supstance koje se koriste za tretman lipolize su 5% Phosphatydil cholin i Dezoksipholat, enzimi koji se već duži niz godina koriste venskim putem kod podsticanja jetre na čišćenje krvi od masnoća, kao i kod prevencije masne embolije. Prilikom primene, aktivne supstance dovode do pucanja membrane masnih ćelija u tretiranoj zoni i do izlivanja njihovog sadržaja u okolno tkivo. Odatle se na prirodan način, putem krvotoka, masnoće transportuju do jetre i bivaju izbačene iz našeg organizma. Potrebno je naglasiti da se ovim postupkom ne menja nivo holesterola i triglicerida u krvi.
Od kada je tretman lipolizom u upotrebi?
Navedene aktivne supstance se sa velikim uspehom još od 1995. godine koriste u estetskoj medicini za preoblikovanje lica i tela.
Kako izgleda tretman lipolize?
Tretman lipolize se sastoji iz aplikacije lipolitika (fosfatidilholina i dezoksiholata) mikroinjekcijama direktno u masno tkivo tretirane regije. Postupak same aplikacije lipolitika je bezbolan ali se nakon 1-5 minuta od aplikacije razvija osećaj peckanja, crvenilo i otok tretirane regije. Nakon dva sata nestaje crvenilo i bol a otok moze tajati i do dve nedelje nakon završetka tretmana. Narednih 3 do 5 nedelja postoji osetljivost pri pritisku na tretirano masno tkivo. Efekat tretmana se posmatra nakon jednog meseca od aplikacije a krajnji efekat je nakon dva meseca.
Koliko traje tretman?
Tretman lipolize traje 20 do 30minuta i omogućava vraćanje uobičajenim dnevnim aktivnostima odmah nakon intervencije.
Postoje li prednosti lipolize u odnosu na liposukciju?
Da. Prednost lipolize u odnosu na liposukciju je u nemogućnosti nastajanja neravnina na tretiranim delovima tela i fibroze, ukoliko se adekvatno aplikuje lipolitik.
Koliko tretmana je potrebno?
Jedna regija se tretira sa 5 do 10 tretmana do postizanja željenog efekta. Proces razgradnje masnih ćelija je spor a lipolitik deluje na kožu tako da je i dodatno učvršćuje i ne dozvoljava nastanak viška kože nakon topljenja masnih naslaga. U zavisnosti od količine masnog tkiva na telu pacijenta nekada je dovoljan i samo jedan tretman.
Postoje li neke komplikacije tokom ili posle tretmana?
Tokom tretmana mogu nastati modrice pa se savetuje pauza u uzimanju sredstava koje razredjuju krv, poput Andola, Acetisala, Ginko bilobe, Vitamina E. Pojava bolnih čvorića je uobičajena i prolazna a posledica je razvijanja upalnog procesa pri razgradnji masti.
Tri dana nakon tretmana može se početi sa masažama i uobičajenim vežbanjem. Preporučuje se unošenje od 1,5 do 2 litra tečnosti dnevno.
Da li je efekat tretmana lipolizom trajan?
Efekat je trajan kod osoba koje ne povećavaju kilograme. U obimu se gubi od 1 do 10cm u zavisnosti od regije koja je tretirana. Oko 6% populacije ne reaguje adekvatno na fosfatidilholin pa je kod ovih pacijenata efekat manji. Lipoliza nije metoda kojom se gube kilogrami. Razlika u težini pre i posle tretmana lipolizom je gotovo identična, ako osoba nije na restriktivnoj dijeti.
Osobama alergičnim na soju i vitamin B ne preporučuju se tretmani lipolize.
Mezoterapija je metoda kojom se vitamini, minerali, antioksidansi i ostale aktivne supstance ubrizgavaju direktno u treći sloj kože u kome se nalaze sitni krvni sudovi, mezoderm. Mezoterapijom se dobija intenzivnija hidratacija i ishrana same kože, a proces starenja se značajno usporava.
Prva upotreba mezoterapije bila je u svrhu redukcije bolova. Mezoterapiju je prvi primenio M. Pistor 1952. godine u Francuskoj. Nakon objavljivanja njegovog rada mezoterapija se koristila za smanjivanje celulita, masnih naslaga i poboljšanja ishrane i izgleda kože.
Kako starimo koža doživljava promene kao što su gubitak teksture i elastičnosti, nejednakost u pigmentaciji, gubi se potkožno masno tkivo a koža postaje slabije prokrvljena, na površini prominiraju prošireni kapilari. Većina navedenih promena nastaje sa smanjenom funkcijom fibroblasta, uticajem UV sunčevog zračenja, slobodnih radikala, štetnog uticaja spoljne sredine. Aplikacija antioksidanata, vitamina, aminokiselina u srednji sloj kože omogućava direktno snabdevanje krvnih sudova kože svim potrebnim sastojcima.
Kako mezoterapija deluje na kožu?
Površni sloj kože ima funkciju barijere prema supstancama iz spoljne sredine, čime štiti naš organizam ali i ne dozvoljava resorpciju više od 10 % aktivne supstance koja postoji u regenerativnim kremama.
Cilj mezoterapije u procesu podmladjivanja kože jeste povećanje aktivnosti fibroblasta, ćelija odgovornih za produkciju kolagena, elastina i hijalurona u koži kao i aplikacija pune koncentracije aktivnih supstanci neophodnih za obnavljanje zdrave i mladalačke kože. Sa ponavljanjem procedura smanjuje se dubina bora, povećava se količina kolagena a samim tim i popravlja tonus kože.
Koje se supstance koriste tokom mezoterapije?
Mogu se koristiti sterilne supstance koje sadrže jednu aktivnu supstancu (hijaluronsku kiselinu, vitamin C, vitamin A , aminokiseline) ili se mogu koristiti kokteli navedenih supstanci u zavisnosti od cilja koji želimo da postignemo.
Kako izgledaju tretmani mezoterapijom?
Radi se serija terapija za lice najčešće od 6 do 10 tretmana. U zavisnosti od materijala koji se koristi tretmani mogu biti na 1 do 2 nedelje ili na mesec dana. Održavanje se može raditi jedan put u dva meseca ili sa ponovnom serijom nakon 6 do 8 meseci. Sama procedura najčešće se sastoji iz apliciranja sterilnih koktela minijaturnim ubodima – do 2 milimetra dubine na svakih centimetar širine površine kože.
Na kojim delovima tela se radi mezoterapija?
Mezoterapija se radi na licu, vratu, dekolteu, rukama ili butinama, kao i na poglavini.
Druga važna indikacija za mezoterapiju jeste redukcija celulita. Tada se koriste supstance koje tope masnoću, pojačavaju cirkulaciju, omogućavaju bolju drenažu ili imaju diuretičko dejstvo.
Koliko tretmana mezoterapijom je potrebno za redukciju celulita?
Potrebno je dva do tri tretmana mezoterapijom da bi se video rezultat. Broj tretmana je individualan i zavistan od godina, tretirane regije, kao i životnih navika pacijenta (pušenje, izlaganje sunčevim zracima). Nakon serije od 8 do 10 tretmana značajna je redukcija celulita a koža postaje čvršća i zdravija.
Koje su kontraindikacije za tretman mezoterapije?
Kontraindikacije za mezoterapiju su: autoimuna oboljenja, poremećaj u zgrušavanju krvi, trudnoća, diabetes melitus, bakterijske infekcije kože.
Mezoterapija može biti izvanredna dopuna drugim estetskim procedurama kao što su tretman hijaluronskom kiselinom, tretman botoksom, hemijski pilinzi, hirurški lifting, a redovnim tretmanima značajno se odlaže period korišćenja agresivnijih hirurških metoda.